A vlast je vlast

Petar Fehir
Autor/ica 26.10.2022. u 09:51

A vlast je vlast

Švedske demokrate. Foto: JONATHAN NACKSTRAND / AFP

Ako skrenemo fokus s izbora u BiH vidjet ćemo da deviza ”čast je čast a vlast je vlast”, što Đole onomad reče, važi i na sjeveru.

Na nedavno završenim parlamentarnim izborima u Švedskoj pobijedila je koalicija ”desnih” stranaka. Navodnici stoga jer je i u Švedskoj, kao uostalom i u većini današnjeg svijeta, nemoguće jasno definirati granicu između desnog i lijevog. Bar u politici. Primjera ima napretek. Samo se okrenite oko sebe.

Bilo kako bilo najviše glasova u toj najnovijoj koaliciji su dobili SD (švedski demokrati), stranka čiji korijeni sežu do neonacističkog pokreta u ”ranoj mladosti”. Dirigentsku su palicu svejedno preuzeli Moderati (umjerena desnica), drugi po snazi, i u suradnji s Liberalima i Kršćanskim demokratima sastavili manjinsku Vladu. Mada su se Liberali kleli da neće nikada u isti tor s ekstremnom desnicom. No, i ”nikada” je rastezljiv pojam.

Koliko će to držati vodu ”bumo vidli”.

Zanimljivija je situacija u Lundu, ”gradu znanja”, na jugu Švedske.

I ovdje su, kao i na državnoj razini, pojedinačno najviše glasova osvoji Socijaldemokrati. No, činilo se ipak da će desni centar, predvođen Liberalima, nastaviti vladati još četiri godine. Podršku za manjinsku vlast su osigurali kod Centra, Zelenih i lokalne partije ”Unaprijedi Lund”.

Za razliku od svojih kolega na nacionalnoj razini nisu htjeli surađivati sa SD partijom, što bi im bio teg za budućnost.

Sve do ”Dana D”,  izglasavanja komunalne vlasti, izgledalo je da će to biti tako. Navodno su osigurali i podršku Lijeve partije (V), i sve je teklo kao po loju. Ali!

U ”sudačkoj nadoknadi” Vänster (V), je preskočio preko plota u tabor Socijademokrata i Moderata, te im u paru s Kršćanskim demokratima donio prednost potrebnu da prevagnu.

To će biti prvi put u povijesti Lunda, da S i M dijele vlast.

Ipak, kažu, nije to bila samo sirova borba za fotelje.

Ove dvije partije su se dogovorile oko zajedničkih programskih načela. Kompromisno su, naprimjer, ostavili komunalni porez netaknut, mada su ga moderati htjeli smanjiti, a socijaldemokrati povećati. Ostale stvari su prilično opće osim jedne zanimljive novine nazvane 80-90-100.

Radi se o plaćama gradske administracije i gradskih tvrtki. Oni koji odaberu raditi 80% dobit će 90% plaće, ali i 100% penzione naknade.

Ako bismo povukli paralelu, to je možda kao kada bi u Hrvatskoj zajedno vladali HDZ i SDP.

Ili nije!?

Dobro, kada bi, recimo, zajednički obnašali vlast, ali uz kulturu dijaloga, toleranciju, fokus na interesima građana konta lične koristi, poštivanje većine ”božjih zapovijedi”(posebno onih koji govore o lažima i krađi), konsenzus oko nacionalnog interesa, radničkih prava, abortusa, prioriteta u proračunskoj potrošnji…

A, prekomplicirano!.

Parlamentarna demokracija, čini se, postaje ”bajata”.

U tehnologiji sliči kao jaje jajetu većini ”demokratskih” zajednica.

Prije izbora jedna priča, nakon izbora druga.

Kada su novinari pitali neke ministre u novoj švedskoj vlasti da li će biti moguće ostvariti obećano (prije samo nekoliko mjeseci), u rokovima u kojima su to prezentirali u izbornom programu, odgovori su bili tipično švedski.

”Njaaa… Pa okolnosti su se, znate, promijenile, vrijeme je puno izazova, a i za ozbiljne iskorake treba vremena. Ponekad i dva izborna ciklusa.”

Slušam to, nakrivim usnu na polusmijeh i prebacim na rap:

”kavicu srknem, otvorim novine,

u njima kupci, robe, tgovine,

reklame, ciklame,

akcije, frakcije,

a narod ovca, nama reakcije…”

Petar Fehir
Autor/ica 26.10.2022. u 09:51