Britanija traži hitnu sjednicu UN-a zbog nasilja o Mijanmaru

tačno.net
Autor/ica 30.8.2017. u 09:24

Britanija traži hitnu sjednicu UN-a zbog nasilja o Mijanmaru

foto: anadolija

Mijanmarska vojska i budistički monasi godinama vrše nasilje nad Rohinja muslimanima.

Velika Britanija je pozvala na hitno zasjedanje Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda u srijedu, kako bi se raspravljalo o nasilju u državi Rakhine u Mijanmaru.

Ambasador Velike Britanije pri UN-u Matthew Rycroft rekao je da ta država traži sjednicu na kojoj će biti riječi o eskalaciji sukoba između naoružanih Rohinja i državnih snaga sigurnosti.

“Potrebno je diskutovati o dugoročnim pitanjima u Rakhinu, apeliraemo na suzdržanost svih strana”, napisao je Rycroft na Twtiteru.

Prošle sedmice su najmanje 32 policajca i pobunjenika ubijena u napadima na zapadu Mijanmara.

Hiljade prebjegle u Bangladeš

Hiljade Rohinja potom su krenule ka Bangladešu, a mijanmarske snage sigurnosti pucale su na njih.

Mijanmarska vojska i budistički monasi godinama vrše nasilje nad Rohinja muslimanima u državi Rakhine, blizu granice s Bangladešom, javlja Anadolija.

Mnoge organizacije za zaštitu ljudskih prava, među kojima i Amnesty International, masakre nad Rohinjama nazivaju genocidom, a osude su stigle iz svih dijelova svijeta.

Hiljade Rohinja muslimana prešle su u Bangladeš od kada je Mijanmar počeo slanje vojnih jedinica u nasiljem pogođenu državu Rakhine ranije ovog mjeseca.

Vođe Rohinja u Bangladešu saopćile su da je najmanje 3.500 hiljada izbjeglica u proteklim sedmicama stiglo u prenatrpane kampove blizu rijeke Naf, koja razdvaja dvije države.

Prelazak se dogodio uprkos pojačanim patrolama bangladeških graničara i obalne straže, koji su ove sedmice vratili brod koji je prevozio 31 Rohinju, uključujući i djecu.

Etničko čišćenje

Ujedinjeni narodi su akcije vojske Mijanmara nazvali etničkim čišćenjem.

Prema zvaničnim podacima i izvještajima UN-a, Rohinja muslimani su najugroženija nacionalna manjina u svijetu.

U Rakhinu živi 1,1 milion Rohinja, no nemaju status državljana i zabranjeno im je putovati, a mnogi budisti u Mijanmara smatraju ih ilegalnim imigrantima iz susjednog Bangladeša.

balkans.aljazeera.net

tačno.net
Autor/ica 30.8.2017. u 09:24