Crvena Kolumbija: Ko je Gustavo Petro i zašto bi mogao postati prvi ljevičarski predsjednik Kolumbije

Mirsad Fišo
Autor/ica 1.6.2022. u 09:07

Crvena Kolumbija: Ko je Gustavo Petro i zašto bi mogao postati prvi ljevičarski predsjednik Kolumbije

foto: tviter

Što brojne militantne skupine u svom višedesetljetnom djelovanju nisu uspjele ostvariti oružjem, Gustavo Petro je na putu da učini putem demokratskih izbora- dovesti lijevu vlast na kormilo Kolumbije. U mladim godinama i sam pripadnik jedne od militantnih skupina, Petro je sušta suprotnost svim dosadašnjim predsjednicima ove latinoameričke države. Upravo njegovi prethodnici su jedan od snažnih argumenata zašto je Kolumbiji potreban zaokret, no prije nego li obradimo neke od brojnih razloga zbog kojih su Kolumbijci spremni promijeniti put svoje države, upoznajmo se sa čovjekom koji bi vrlo brzo mogao uči u historiju kao prvi ljevičarski lider ovog konzervativnog, desničarskog bastiona u regiji kojoj nije strana lijeva ideja.

Šezdeset dvogodišnji senator i ekonomist Gustavo Petro nije svježe ime na političkoj sceni Kolumbije, štaviše, aktivni je član iste preko 30 godina. Petro je pokazao interes za politiku još u ranoj fazi svog života ali prije svog angažmana u demokratskim institucijama, ovaj sin farmera je bio aktivan član pokreta M-19, militantne skupine oformljene nakon navodne izborne krađe na izborima 1970. godine. Grupa M-19 nikada nije bila tako velika ili nasilna kao glavna gerilska snaga u zemlji, FARC. No ne može se opovrgnuti nasilni aspekt grupe niti mogu biti zaboravljeni njihovi militantni istupi od kojih su najpoznatiji talačka kriza  u ambasadi Dominikanske Republike 1980. godine kada su zatočili najveći broj diplomata u historiji, te napad koji se odvio 1985. godine. M-19 je tada zauzeo zgradu nacionalnog pravosuđa, što je izazvalo bitku s policijom i vojskom u kojoj su poginule 94 osobe. Petro, iako nije bio direktni učesnik ovih sukoba je osuđen na 18 mjeseci zatvora zbog povezanosti sa skupinom. 1990 se M-19 demilitarizirao i priključio demokratskom procesu u državi što je otvorilo vrata kolumbijske političke arene i za Petra. Arene na kojoj je kao bitan faktor opstao do danas, sa tendencijom da postane znatno bitniji.

Za vrijeme svog političkog angažmana Petro je obnašao mnoge funkcije. Nakon što je na izborima 2002 osvojio mandat kao predstavnik Bogote u donjem domu parlamenta Kolumbije, Petro je proglašen za najboljeg kongresmena od strane kolega i medija. Za vrijeme svog angažmana u donjem domu parlamenta je postao poznat kao oštri protivnik tadašnjeg predsjednika Uribe-a. Iznio je informacije o vezama Uribe-a sa paramilitarnim skupinama te predstavio dokaze o korupciji predsjednika, koji su se u narednim godinama ispostavili tačnim jer se u kasnijim istragama potvrdilo da je Uribe uistinu bio umiješan u neke atentate koji su se odvili za vrijeme njegovog mandata. Nakon parlamenta Petro prelazi u Senat gdje je služio do uspješne kandidature za gradonačelnika glavnog grada 2011. Kao gradonačelnik Bogote se može pohvaliti da je uspio smanjiti siromaštvo glavnog grada. Također je uspio ukrotiti kriminal i nasilje koji su jedna od glavnih boljki Bogote. Ipak za vrijeme svog mandata na funkciji gradonačelnika iskusio je i mnoge probleme jer se morao boriti sa decenijski ustaljenom aparaturom koja je uzvraćala udarac –nešto što ga zasigurno čeka ukoliko izađe kao pobjednik predsjedničke trke, pa je tako imao velike probleme sa komunalnim službama te je grad 2014 bio zatrpan smećem.

Na prethodnim izborima je upravo Petro bio glavni izazivač trenutnog predsjednika Duquea. Prošao je u drugi krug, ali je tada konzervativni kandidat uspio osvojiti više od 2 miliona glasova u odnosu na protivnika. Ipak, za ljevicu Kolumbije, kao i za Gustava Petra, ovi izbori se ne mogu posmatrati kao poraz jer je to bio najveći broj glasova koje je jedan političar sa lijevog spektra uspio osvojiti. Tada je Petro osvojio preko 8 miliona glasova, a situacija se do danas samo nastavila kretati u njegovu korist.

Petro je političar koji je svoju karijeru izgradio kao žestoki zagovornik borbe protiv korupcije u visokoj politici, desničarskih paramilitarnih organizacija, organiziranog kriminala i narkokartela, te nejednakosti u kolumbijskom društvu. Sve su to problemi koji godinama muče prosječnog kolumbijskog građanina i zasigurno su jedan od razloga zašto je pobijedio u prvom krugu, te ulazi kao favorit u drugi krug izbora. Velika briga kolumbijskog stanovništva jeste i očuvanje životne sredine koja je zadnjih godina dosta pretrpjela i mnogi koji se bave poljoprivredom su u opasnosti da će ubrzo morati napustiti svoja tradicionalna zanimanja i generacijske domove. Petro najavljuje borbu i u ovom polju, u svom januarskom intervjuu je izjavio da bi nastavak ekonomije zasnovane na nafti i uglju te ignoriranje posljedica klimatskih promjena bila „politika smrti“. Iako je zbog ruske invazije na Ukrajinu cijena nafte skočila, Petro ne gleda situaciju kratkoročno te je spreman odreći se potencijalno većeg trenutnog profita zarad ostvarivanja dugoročnih ciljeva. Kako bi krenuo ka zelenijoj ekonomiji, obećava da će zaustaviti pronalazak novih izvora nafte i smanjiti proizvodnju uglja, iako su to dva najveća izvozna proizvoda Kolumbije. Kako bi podnio gubitak prihoda koje donose ova dva proizvoda Petro je iznio 12-godišnji prijelazni period i tvrdi da bi zemlja mogla zamijeniti izgubljeni prihod od fosilnih goriva ulaganjima u turizam, te poboljšanjima u poljoprivredi i industriji.

Značajan razlog njegove pobjede u prvom krugu izbora jeste i maestralan odabir svog potpredsjednika, u Petrovom slučaju potpredsjednice. Francui Márquez je bila drugoplasirana na predizborima lijevog bloka u kojima je Petro odnio ubjedljivu pobjedu sa 80% ukupnih glasova. Uprkos ubjedljivoj pobjedi Petra, ovi predizbori su pokazali da i ova renomirana feministkinja i aktivistica za zaštitu životne sredine uživa veliku podršku u javnosti jer je osvojila značajno veći broj glasova od mnogih kandidata odavno poznatih na političkoj sceni. Njezino protivljenje eksploataciji resursa i uništavanju šuma u regionu Cauca joj je dalo veliku popularnost, kako kod ruralnog stanovništva regije tako i kod progresivnih mladih glasača širom Kolumbije. Susretala se sa mnogim prijetnjama, koje se u Kolumbiji ne shvataju olako jer je samo u 2020 godini ubijeno 65 aktivista za zaštitu životne sredine. Prijetnje je nisu pokolebale, ustrajala je u svojoj borbi što joj je donijelo status heroine u mnogim krugovima.

Odabir Marquez kao potpredsjednice, dokazana borba protiv korupcije te progresivne mjere prelaska na zelenu ekonomiju, kao i obećanje zaposlenja su način na koji je ovaj sijedi dugovječni političar postao blizak mladima, a mladi bi u ovim izborima mogli napraviti prevagu.

Gotovo 9 miliona Kolumbijaca mlađih od 28 godina će na ovim izborima imati pravo glasa što predstavlja četvrtinu biračkog glasačkog tijela i mnogi analitičari smatraju da će na ove izbore izaći u rekordnom broju.

U anketi Invamera, više od 53% glasača mlađih od 25 godina, te oko 45% onih između 25 i 34 godine je izjavilo da planira glasati za gospodina Petra. Mladi Kolumbijci su nemirni, nezadovoljni trenutnim stanjem. Odgajani su obećanjima o kvalitetnom obrazovanju, prilikama za život bolji nego li su imale prethodne generacije. Obećani su im dobro plačeni poslovi i sigurno okruženje. Digitalno su povezani i osnaženiji nego bilo koja ranija generacija. Ipak, još uvijek ne vide nijedno od obećanja ispunjeno. Karteli su sve snažniji i sigurnost u Kolumbiji je daleko od zadovoljavajuće, stopa nezaposlenosti mladih iznosi 20%, a stopa siromaštva je na čak 40%.

Da su mladi željni promjena i da su spremni boriti se za iste su dokazali prošle godine kada su u velikom broju bili predvodnici masovnih protesta, nazvanih nacionalni štrajk, koji su potresli cijelu državu. U velikom nasilju koje se odvijalo na ulicama živote je izgubilo najmanje 68 ljudi. Policija je tada optužena za prekomjernu uporabu sile, širenje dezinformacija, te šokantne slučajeve seksualnog nasilja nad mladim demonstrantkinjama koji su zgrozili javnost i povečali animozitet prema trenutnim vlastodršcima.

Druga skupina na koju Petro može računati na izborima jesu ljudi sa niskim prihodima, kojima ovaj ljevičarski kandidat obečava programe za borbu protiv siromaštva direktno financirane povećanjem poreza bogatima. Ovaj dio biračkog tijela vapi za promjenama jer su upravo oni bili skupina koja je prva pogođena efektima pandemije, a sada i rastom inflacije. Cijene hrane su skočile za 25% u odnosu na prošlu godinu i sada su tri dnevna obroka za mnoge postala luksuz. “Nedostatak sposobnosti vlade da se nosi sa vanrednim stanjem u državi je ostavio mnoge ljude ljute i uznemirene i mislim da je to ono što Gustavu Petru daje pravu šansu”, kaže Sergio Guzmán, direktor konsultantske firme Colombia Risk Analysis.

Osim ekonomskih poteškoća, stanovništvo je tradicionalno zabrinuto zbog korupcije i kriminala koji su izuzetno razvijeni u ovoj zemlji. Trenutni predsjednik je izabran upravo zbog predizborne platforme u kojoj je sigurnost bila primat. Malo od obečanog je ispunio jer je, kako istraživanja pokazuju, proizvodnja kokaina dosegla rekordnu razinu, a naoružane milicije pod kontrolom kartela brutalno teroriziraju lokalno stanovništvo u ruralnim predjelima pa je tako danas Kolumbija jedna od najnesigurnijih zemalja svijeta koje nisu uključene u ratna zbivanja.

Ukoliko ne dođe do promjene vlasti i do radikalne promjene na terenu, postoji realna mogućnost da se Kolumbija ponovno nađe u ratu jer je u prethodnim godinama postalo gotovo normalno da se svakodnevno izvještava o brutalnim likvidacijama lidera zajednica, boraca za ljudska prava i zaštitu životne sredine kao i bivših pripadnika FARC-a. Otkako je potpisan mirovni sporazum, likvidirano je preko 1000 aktivista i oko 300 bivših boraca FARC-a. Vlada se ne pridržava mirovnog sporazuma potpisanog sa ovom bivšom gerilskom skupinom, ne pruža zaštitu njezinim demilitariziranim vojnicima i odugovlači sa ulaganjima koja će osigurati razvoj ruralnih mjesta i donijeti ekonomsku stabilnost, kako je bilo dogovoreno u sporazumu.

Ipak, iako ima dosta argumenata na svojoj strani, Gustavo Petru neće biti nimalo lako osvojiti vlast i provesti planirane politike. Desnica se sigurno neće predati i prepustiti vlast tek tako. Petrov protivkandidat u drugoj rundi će biti bivši gradonačelnik Medellina, Federico Gutierez, koji u izbore ulazi sa ogromnom podrškom krupnog kapitala i poslovne elite. Uz njega je i veliki procenat medija, a svjesni kako nisu imali nikakve šanse na ovim izborima, uz popularnog „Ficu“ je stala i stranka trenutnog predsjednika Duque-a koja je povukla svog kandidata te službeno podržala Gutierreza, a u drugom krugu može zasigurno računati i na podršku ostatka establišenta.

Mirsad Fišo
Autor/ica 1.6.2022. u 09:07