Dijalog istoka i zapada: Otopljavanje u Koreji i Kaliforniji

tačno.net
Autor/ica 10.6.2013. u 09:03

Dijalog istoka i zapada: Otopljavanje u Koreji i Kaliforniji

Rukovanje na granici: Pregovarači Sjeverne i Južne Koreje

Naoko izgleda da ova dva susreta nemaju ništa zajedničkog. A ipak mogli bi biti važni miljokazi u internacionalnom dijalogu. U graničnom mjestu Panmunjom pregovaraju Sjeverna i Južna Koreja oko zbližavanja a u blizini Los Angelesa susreli su se USA predsjednik Obama i njegov kineski kolega Xi.

By: mik/dpa/Reuters

Preveo: EŠref Zaimbegović

Značaj susreta prelazi daleko preko granica sukobljenih bratskih država. Dok su se predsjednici Barack Obama i Xi Jingping susreli na noblesnom imanju Sunnyland oko 200 kilometara istočno od Los Angelesa, korejske delegacije vodile su ponovo, prvi puta poslije više nego dvije godine, direktne pregovore. Predstavnici obje strane susreli su se u nedjelju u Panmunjomu, onome mjestu, gdje se prije 60 godina završio korejski rat potpisivanjem ugovora o primirju. Pritom se radi o pripremi jednog sastanka na ministarskom nivou koji treba da se održi u srijedu, rekao je govornik južnokorejskog ministarstva za ponovno ujedinjenje.

U pregovorima radi se, između ostalog, o obnavljanju zajedničkih gospodarskih projekata i spajanje porodica koje su za vrijeme rata bile rastavljene. Sjeverna Koreja je iznenada u četvrtak predložila ove razgovore. Kao dalji signal popuštanja reaktivirala je izolovana zemlja u petak važan telefonski spoj na jugu.

Najava razgovora izazvala je zadovoljstvo na sastanku u Kaliforniji. Obje svjetske sile pokušavaju da rješavaju konflikte – a tu spada i polje napetosti u Koreji. U Kaliforniji Xi i Obama sada demonstrativno pokazuju jedinstvo: Kina i USA imaju mnogo zajedničkih interesa, od podsticanja domaćeg i globalnog gospodarskog rasta do savladavanja internacionalnih i regionalnih kriza, kazao je Xi. Zajedno sa Obamom je zatražio da se Sjeverna Koreja odrekne nuklearnog naoružavanja.

Xi je najavio, dobrih 40 godina nakon početka diplomatskog približavanja dvaju država, “novi istorijski start”. Sasatanak na vrhu protiče “odlično”, rekao je Obama u subotu na pitanje jednog reportera. Pri završnim razgovorima u subotu na dnrvnom redu su bile, prije svega, ekonomske teme. Ali velike sile bi htjele ubuduće bolje sarađivati i na drugim područjima – između ostalog u borbi protiv klimatskih promjena ili cyber sigurnosti.

Za “dvije najveće gospodarske i vojne sile na svijetu važno je, da se Kina i USA slože  i zajednički rade na ovim temama”, rekao je Obama. Amerikanci predbacuju hakerima iz Kine da ciljano kradu informacije i tehnologije iz USA. Šef Pentagona Chuck Hagel opisao je taj postupak kao veoma zabrinjavajući. Za Bijelu kuću stoji ta tema “u centru” diskusije između dvije sile.

Jedinstvo u zaštiti klime

Dogovor o zajedničkim koracima za zaštitu klime cilja na to da se, zajedno sa drugim zemljama dodatno ograniči upotreba za ozon štetnog freona. Osnova treba da bude internacionalni dogovor iz kanadskog Montreala iz 1987. godine.

Obama je garantirao u petak da USA pozdravljaju “stalni miroljubivi uspon Kine ka svjetskoj velemoći”. “ Stvarno je u interesu USA  da Kina ide dalje u svome putu prema uspjehu.” Stabilna Kina u dobrobiti je u interesu cijelog svijeta.

Obama je međutim na početku sastanka ukazao i na to da postoje “područja zategnutosti” između dvije zemlje. “Međutim u našem je interesu da radimo zajedno.” On je objasnio da se dva najveća narodna gospodarstva svijeta prirodno nalaze u konkurentskom natjecanju – i pritom je upozorio da se zemlje moraju pridržavati istih pravila. USA već dugo predbacuju Kini da u trgovini sebi stvara nekorektne prednosti.

Duboki rovovi oko teme ljudskih prava

Što se tiče ljudskih prava razlike su još uvijek velike. “Istorija pokazuje da je odbrana univerzalnih prava u konačnici ključ za uspjeh, dobrobit i pravdu”, rekao je Obama. Međutim izgleda da je ova tema za vrijeme susreta bila razmatrana samo površno. Za ustupke na ovom području Peking izgleda još nije spreman.

Najnoviji primjer za to je presuda protiv šurjaka uhapšenog kineskog nosioca Nobelove nagrade Liu Xiaobo. Jedan sud osudio je Liu u nedjelju na zatvorsku kaznu od 11 godina jer je navodno prevario svoga poslodavca u jednom poslu sa nekretninama. Prijatelji ipak više govore o tome da se radi o osveti protiv porodice. Liu Hui je brat Liu Xia, supruge nobelovca. Pozadina je ljutnja administracije zbog posjeta aktivista i novinara njegovoj sestri. Oni su krajem prošle godine uspjeli da prođu pored straže pred njihovom kućom.

Uprkos protestima širom svijeta Kina drži nosioca Nobelove nagrade za mir u jednom zatvoru na sjeveroistoku Kine. Danas 57-godišnjak bio je 2009. osuđen na 11 godina zatvora. Optužen je za “podrivanje državne moći”. Nobelov komitet dodjelio mu je kao jednom od tvoraca “Charta 08” za demokratiju i ljudska prava u Kini 2010.godine, Nobelovu nagradu za mir.

spiegel.de

 

tačno.net
Autor/ica 10.6.2013. u 09:03