Financijski pad Walesa ublažava novac iz Londona

Autor/ica 6.2.2012. u 12:12

Financijski pad Walesa ublažava novac iz Londona

Baš kao i Grčku, Wales su desetljećima mučili deficiti te nekonkurentna industrija. Međutim, za razliku od financijskih problema u kojima Grčka danas grca, ovoj poluautonomnoj zemlji novca neće ponestati, a neće morati ni izaći iz sustava britanske funte, u kojem se nalaze i druge članice britanske političke i monetarne unije – Škotska, Sjeverna Irska i Engleska.

Ove će godine Wales, pa tako i ovaj siromašan rudarski gradić, od središnje vlade dobiti 22,5 milijardi dolara. Tim se sredstvima pokriva ono što Wales sam ne može namaknuti putem poreza i kredita. Velika Britanija ima monetarnu uniju, a zbog ovakvih transakcija britanska zajednička valuta uspješno spaja čitav niz regija i kroz povijest razdvojenih država različitih kultura i gospodarskih obilježja. S obzirom na to da je Grčka suverena država, imala je odriješene ruke za nepromišljenu potrošnju i zaduživanje, a Wales, s druge strane, ima ograničene porezne i kreditne mogućnosti, a novac koji svake godine dobiva da pokrije potrošačke potrebe potječe izravno iz britanske državne riznice. Dokle god eurozona ne uspije svoje siromašnije članice osposobiti za samostalno upravljanje financijama, države poput Grčke i Portugala bit će sve ovisnije o priljevima sredstava iz bogatih zemalja kao što je Njemačka. Za Veliku Britaniju je izdvajanje sredstava ovakvih razmjera prihvatljiva cijena za očuvanje unije. Za razliku od nje, bogatije europske zemlje, a ponajviše Njemačka, opiru se institucionalizaciji novčanih tokova prema Grčkoj te se drže tek skromnih sredstava za razvoj koja su namijenjena za posebne projekte u siromašnijim dijelovima Europe.

“Wales je dio fiskalne unije, a riječ je o državi u kojoj je politička kultura dovoljno kohezivna da pruža legitimitet kapitalnim priljevima ovoga tipa”, kaže Kevin Morgan, ekonomist sa Sveučilišta u Cardiffu. “No ono što funkcionira na nacionalnoj razini na nadnacionalnoj se raspada.” Što se tiče gospodarskog doprinosa pojedinim monetarnim unijama, Wales i Grčka podjednaki su te nose poprilično slabašnih 3 posto. Wales je siromašniji od Grčke. BDP po stanovniku iznosi 23.100 dolara, a u Grčkoj je riječ o 26.900 dolara. U usporedbi s gotovo 23 milijarde dolara, koliko London svake godine uloži u Wales, Grčka putem strukturnih fondova dobije otprilike 3,7 milijardi dolara. Prije više od stotinu godina Blaenau je bio uspješan gradić s više od 10.000 stanovnika, a ondje se kopao škriljevac od kojeg su se proizvodili crijepovi. Otkako su Španjolska i Kina počele proizvoditi jeftinije varijante crijepova, radna su se mjesta polako gasila. Ima i onih koje ovisnost o Londonu izjeda, naročito sad kad se zahuktava želja za neovisnošću u Škotskoj. “Znamo mi bolje što ćemo s novcem nego većina londonskih milijunaša”, kaže Paul Thomas, zaposlenik općine. Međutim, kako se štetan učinak recesije sve više širi, takvih je sve manje. “Dobro je da smo dio Velike Britanije”, kaže vlasnica gostionice Glenys Lloyd.

 The New York Times

Autor/ica 6.2.2012. u 12:12