Grčka: Otok slijepih, obična priča o korupciji

Autor/ica 4.4.2012. u 10:59

Grčka: Otok slijepih, obična priča o korupciji

Na malom grčkom otoku Zakynthos 2011. 700 ljudi, među kojima su i jedan šofer taksija i jedan lovac na ptice primalo je novčanu nadoknadu za slijepe. Jedan od brojnih primjera korupcije koja je izazvala gangrenu grčkog zdravstvenog sustava.


Privlačni maliotok Zakyntos na jugu Jadranskog mora sve do nedavno je bio žrtva misteriozne boljke.  Njegovo stanovništvo je imalo 700 slijepih, devet puta više od prosjeka u razvijenim državama. Grčka država svaka dva mjeseca isplaćuje 724 eura slabovidnim. Kako izvještava Wall Street Journal u anketi objavljenoj u utorak, među stanovnicima otoka koji su se izjasnili da ne vide ništa je jedan šofer taksija i jedan lovac na ptice.

Prava bajka o otoku slijepaca samo je jedan primjer među ostalim aberantnim propustima  koji potkopavaju finansijski sustav grčkog zdravstva. Nekoliko regija tako ima svoje posebne specijalističke ustanove, otkrilo je  Ministarstvo zdravstva u nedavnom auditu.  Ako 1,5% stanovnika malog otoka Zante izjašnjava da su slijepi, regija Viota, u središnjoj Grčkoj, pati  od jako velikog broja astmatičara. Na otoku Kalymnos je opet izrazito veliki broj mentalnih bolesnika.  

Lokalne kolizije

 “Sve ovo je rezultat kolizije na lokalnoj razini, između klijentelizma funkcionera na vlasti koji izdaju nadoknade za bolesti te tako pridobivaju biračke glasove, i potkupljivosti zdravstvenog osoblja, nedovoljno plaćenog, koje izdaje lažne potvrde”, sa žaljenjem izjavljuje Costas Bakouris, direktor NVO antikorupcija ‘Transparency international’ Grčka.

Grčka javna bolnica je najkorumpiranija institucija u zemlji, potvrdio je u utorak, peti put zaredom, godišnji izvještaj ‘Amnesty international’-a o Grčkoj. Tu spada približno 42% svih zabilježenih potkupnina. Od toga se bitno razlikuje poreska uprava sa 16%. Prema anketi ‘Transparency international’-a potkupnine iznose od 30 eura za prioritetne propusnice, pa sve do 30 000 eura za neke kirurške zahvate.

Država se uhvatila u koštac sa problemom. U suštini, za potrebe europskog plana za oporavak grčkih javnih finansija, država mora sniziti sumu namijenjenu zdravstvenom sustavu, a koja sada iznosi 25 milijardi eura godišnje, Otpor mjerama je vrlo izražen.  Liječnici izlaze na štrajkove jedan za drugim, protestuju naročito protiv uvođenja informatičke obrade podataka i centralizacije sustava izdavanja recepata – mjera koje će omogućiti suzbijanje zloupotrebe izdavanja recepata.

Vjetar promijenio smjer

Na otoku Zakyntos vjetar je promijenio smjer.Novigradonačelnik Stalios Bozikis odlučio je od svog otoka napraviti uzorak za borbu protiv korupcije. Krajem 2011. je obavljena istraga. Lokalni očni liječnik, osumnjičen da je primaomitou zamjenu za lažnu dijagnozu, dao je ostavku. Slijepi su morali ponovno obaviti sve preglede u Ateni. Pokazalo se da njih pedeset zaista ne vidi. Uprkos svemu, oko 200 i dalje prima invalidsku nadoknadu. 

Snižene potkupnine

Korupcija vrlo polako mijenja lice u Grčkoj. Prema istrazi koju je u obavio i u utorak objavio ‘Transparency international’ potkupnina koja se generalno daje funkcionerima blago je povišena, sa 7,2 u 2010. na 7,4% u 2011. One koju traže privatnici iznose manje, 3,4%  u poređenju sa 4% prethodne godine. Dok se Grčka zaglibljuje u krizu, iznosi ‘fakelaki’-ja (koverte sa novčanicama) su niži za 12% u godini dana, iznose 554 milijuna eura. ‘To je i dalje vrlo značajna suma’, komentariše ‘Transparency international’.  


Le Figaro

 

 

 


Autor/ica 4.4.2012. u 10:59