Holandski premijer se izvinio Indoneziji za zločine nakon Drugog svjetskog rata

AJB
Autor/ica 18.2.2022. u 09:20

Holandski premijer se izvinio Indoneziji za zločine nakon Drugog svjetskog rata

Foto: Andreas Gora/DPA

Holandski premijer Mark Rutte izvinio se Indoneziji nakon što je studija pokazala da je holandska vojska koristila sistemsko nasilje, uključujući i protiv civilnog stanovništva, tokom rata za nezavisnost Indonezije 1945-49. godine.

“Za sistematsko i široko rasprostranjeno ekstremno nasilje sa holandske strane tih godina i dosljedno gledanje u drugu stranu prethodnih vlada, duboko se izvinjavam narodu Indonezije danas u ime Vlade”, rekao je Rutte, prenosi agencija Beta, pozivajući se na Reuters

Naglasio je da vlada preuzima punu odgovornost za “kolektivni neuspjeh”.

Ratne zločine u tadašnjoj koloniji holandske Indije prešutno je tolerisalo političko i vojno rukovodstvo, navodi se u studiji tri holandska istraživačka instituta, najsveobuhvatnijoj studiji te vrste, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Vlada u Hagu je tvrdila da je bilo samo izolovanih napada i da se vojska generalno ponašala korektno. Istraživači su zaključili da to više nije kredibilan stav jer je, prema njihovim nalazima, na svim nivoima vojska bila spremna da ignoriše “pisane i nepisane norme zakona”.

Procjenjuje se da je u ratu ubijeno više od 100.000 Indonežana i oko 5.000 holandskih vojnika.

Jedan od šefova istrage govorio je na holandskom radiju u četvrtak o širokom spektru nasilja: “mučenje, zlostavljanje tokom ispitivanja, pucanje u zarobljene vojnike i civile bez suđenja, sela zapaljena”.

Indonezija je proglasila nezavisnost nakon skoro 350 godina kolonijalne vladavine, na kraju Drugog svjetskog rata, nakon čega je Holandija poslala trupe u jugoistočnu Aziju.

Izvještaji o nasilju i masakrima bili su prisutni već duže vrijeme, ali je vlada naručila stručnu istragu tek 2017. godine.

Studiju su sproveli Kraljevski holandski institut za studije jugoistočne Azije i Kariba (KITLV), Holandski institut za vojnu historiju (NIMH) i Institut za studije rata, holokausta i genocida.

AJB

Tagovi:
AJB
Autor/ica 18.2.2022. u 09:20