Korona kriza bi mogla povećati nejednakost u Evropi
Povezani članci
- Britanski poslanici glasaju o amandmanima na sporazum o Brexitu
- Ardern se zaklela da nikada neće izgovoriti ime napadača
- Pobjeda Borisa Johnsona na britanskim izborima
- Victor Ponta dobio povjerenje parlamenta za svoju reformiranu vladu
- Palestina se Međunarodnom kaznenom sudu priključuje 1. travnja
- Poplave u Nepalu i Kambodži odnijele desetke života, tisuće pobjeglo iz svojih domova
Upozorenje World Inequality Laba objavljeno je dok se Evropska unija spori oko prihvatanja plana za oporavak od 750 milijardi eura.
Evropa je i dalje regija s najvećom jednakosti u svijetu, ali bi korona kriza mogla povećati razlike u prihodima, upozoravaju francuski ekonomisti i pozivaju da se zaustavi smanjivanje oporezivanja firmi.
Upozorenje pariškog World Inequality Laba (WIL) objavljeno je u trenutku dok se Evropska unija spori oko prihvatanja plana za oporavak vrijednog 750 milijardi eura, a koji je ključan za ublažavanje dramatičnih privrednih posljedica korona krize, prenosi Hina, pozivajući se na AFP.
Zaključci zadnje analize WIL-a, osnovanog pri Pariškoj školi ekonomije i u čijem je osnivanju učestovao i ekonomist Thomas Piketty, koji proučava nejednakost u svijetu, nisu nepovoljni po Evropu.
Nejednakost u Evropi i dalje je najmanja na svijetu.
Otok relativne jednakosti
Godine 2019. prihodi 10 posto najbogatijih u Evropi činili su 35 posto ukupnih prihoda, a 10 posto najbogatijih na Bliskom istoku, gdje je nejednakost najveća, ostvarilo je 56 posto ukupnih prihoda.
U Evropi je “primijećen porast nejednakosti od 1980-ih godina, ali je mnogo manje izražen nego u Sjedinjenim Američkim Državama. Evropa se oduprla merkantilizaciji svih aspekata društva, ona je i dalje otok relativne jednakosti u svijetu“, kazao je Lucas Chancel sa Pariške škole ekonomije.
To se objašnjava politikama redistribucije prihoda, ali i odlukom da se finansira u infrastrukturu i kvalitetne javne usluge, besplatne ili jeftine, kao i regulacijom tržišta rada.