Mađarska na ivici demokratskog bankrota

Autor/ica 19.1.2012. u 10:49

Mađarska na ivici demokratskog bankrota

Evropska komisija je odlučila pokrenuti postupak protiv Mađarske zbog zakona koji dovode u pitanje nezavisnost mađarske centralne banke i ureda za zaštitu podataka te zakona o ranijem penzioniranju sudaca i tužitelja.

“Mađarska za EU postaje ozbiljan i težak slučaj“, piše „Süddeutsche Zeitung“. „Osim što se nalazi na ivici finansijske krize, Mađarska se nalazi i na ivici demokratskog bankrota. Ukoliko mađarskoj vladi pustimo da se provuče bez posljedica, onda popis evropskih vrijednosti nije vrijedan papira na kojem se nalazi. Evropa kao utočište demokratije, ljudskih prava i slobode će širom svijeta izgubiti vjerodostojnost. Najveći krivac što je cijela stvar otišla daleko je mađarski premijer Viktor Orban. Dio krivice snosi i sam Brisel jer je predugo nijemo gledao i neodlučno reagovao na prve znakove“, piše komentator lista „Süddeutsche Zeitung“.

Da li mu je EU predugo gledala kroz prste?Da li mu je EU predugo gledala kroz prste?

Komentator lista „Frankfurter Rundschau“ smatra da je bilo krajnje vrijeme da Evropska komisija nešto poduzme. „Iako to poriče, vlastodržac Orban već dvije godine pomoću raznih načina i institucija cinično i konsekventno podriva demokratiju u svojoj zemlji. Opozicija u parlamentu u Budimpešti je bespomoćna. Opozicija na ulicama je još uvijek slaba. Ostale su još jedino evropske institucije koje ne trebaju samo upozoravati Orbana nego izvršiti pritisak u skladu sa pravnim normama“, smatra komentator lista „Frankfurter Rundschau“.

Adut u rukama EU i MMF

„Neue Osnabrücker Zeitung“ piše da je Evropska komisija pokretanje postupka povrede odredbi ugovora protiv Mađarske jasno istakla da EU nije samo privredna nego i zajednica koja dijeli iste vrijednosti. Za Viktora Orbana, mađarskog premijera željnog vlasti, situacija postaje neugodna.

Opozicija na ulici je još uvijek slabaOpozicija na ulici je još uvijek slaba

Novim zakonima u Mađarskoj su pored ostalih dovedeni u opasnost nezavisnost Centralne banke i pravosuđa što su preduslovi za funkcionisanje demokratske tržišne privrede. Evropskoj komisiji kao čuvaru ugovora i temeljnih prava nije preostalo ništa drugo nego da interveniše. Međutim, još nije poznato ko će na kraju biti pobjednik. Orban je težak sagovornik. Prepreke za utvrđivanje povrede odredbi ugovora su visoke. Na kraju bi se kao pogodna okolnost mogla pokazati činjenica da je Mađarskoj za sprečavanje državnog bankrota potrebna pomoć EU. EU i Međunarodni monetarni fond se ne bi trebali sustezati od korištenja te činjenice kao jedne vrste sredstva za vršenje pritiska“, zaključuje komentator lista „Neue Osnabrücker Zeitung“

 „Westfälische Nachrichten“ iz Münstera se pita zašto je Brisel sada na dnevni red stavio mađarskog premijera Viktora Orbana? „Brisel je morao dosta ranije reagovati jer Evropa nije samo privredna nego i unija jednakih vrijednosti“, konstatuje  „Westfälische Nachrichten“.

Autor: Mehmed Smajić

Odgovorni urednik: Svetozar Savić

 

Deutsche Welle

Autor/ica 19.1.2012. u 10:49