Palestina: Bojkot, sankcije i neinvestiranje

tačno.net
Autor/ica 15.6.2013. u 17:04

Palestina: Bojkot, sankcije i neinvestiranje

Kampiranje zabranjeno: Izraelski vojnici uklanjaju šator koji su Palestinci postavili za vrijeme konferencije inicijative „Bojkot, dezinvesticije i sankcije“ u blizini naselja Bat Ayin

Mladi Palestinci pozivaju na bojkot Izraela da bi se branili protiv okupacije. I prominentni stranci već slijede ovaj poziv.

By: Hans-Christian Rößler, Bethlehem

Preveeo: Ešref Zaimbegović

Stephen Hawking nikada nije bio u palestinskim oblastima. Uprkos tomu britanski fizičar je za mnoge tamo junak. To manje leži na Hawkingsovim istraživanjima o crnim rupama. Na invalidska kolica vezani astrofizičar otkazao je svoje učešće na “Predsjedničkoj konferenciji” na kojoj će se 18. juna proslavljati 90. rođendan izraelskog predsjednika Šimona Peresa. Doći će bivši američki predsjednik Bill Clinton i glumica Barbra Streisand. Ne manje ponosni bili su izraelski organizatori na pristanak britanskog fizičara koji se poslije predomislio: Palestinski akademici, koji su pozvali na bojkot Izraela, ubjedili su ga da sada ne bi bilo ispravno putovati u Izrael, piše Hawking u svome pismu u kome upozorava na “katastrofalne” posljedice izraelske politike na okupiranim oblastima.

Nenasilni otpor

Hawking nije prvi prominentni stranac koji izbjegava Izrael. Prije njega su otkazali svoje planirane koncerte umjetnici kao Elvis Costello i Carlos Santana. Sa svojim otkazivanjem razočarali su doduše svoje izraelske obožavatelje. Ali zato su među Palestincima dobili nove pristalice: Sve više stanovnika autonomnih oblasti ne želi imati ništa sa svojim izraelskim susjedima dok armija drži zapadni Jordan u okupaciji. I oni se nadaju da će izostanak posjetilaca iz inostranstva jasno pokazati Izraelcima kako su izolirani sa svojom politikom.

Već sedmicama trudi se američki ministar vanjskih poslova John Kerry da ponovo pokrene mirovne pregovore koji su započeli prije 20 godina u Oslu i da vrati Izraelce i Palestince za pregovarački sto. Ne samo palestinsko vođstvo je skeptično da će to uspjeti. “Ugovor iz Osla je propao. Vrijeme je za akciju”, zahtjeva Omar Barghouti. Time mladi Palestinac, koji je studirao inžinjerstvo u New Yorku, ne misli na novu intifadu nego na drugu vrstu nenasilnog otpora.

Isključivo protiv okupacije

 “Mi smo protiv izraelske okupacije i zahtjevamo da se provede pravo naroda kako je to međunarodna zajednica uradila u Južnoj Africi kada je tamo vladao aparthejd”, objašnjava Barghouti, koji pripada najvažnijm palestinskim glavama za inicijativu BDS. “BDS” je skračenica za “Boycott, Divestment and Sanctions” (Bojkot, dezinvesticije i sankcije) i istovremeno je program kampanje koja je založena 2005. nakon odgovarajućeg  poziva više od 170 palestinskih organizacija.

 “Mi smo protiv toga da se Jevreji bojkotuju jer su Jevreji ili firme jer su u posjedu Jevreja. Mi smo samo protiv izraelske okupacije”, objašnjava Barghouti, kada je njegova kampanja počela da liči na bojkot kakav su nekada organizovali nacisti protiv Jevreja. “U Njemačkoj je posebno teško razbiti ideološku stav i voditi racionalnu debatu”, žali se Barghouti, koji je njemačkim diplomatima već objašnjavao svoje ideje, koje u zapadnom Jordanu i Gazi imaju sve više pristalica.

 “Okupatori pljačkaju zemlju”

500 sjedišta u najvećoj hali Univerziteta Bethlehem nisu bila dovoljna prije nekoliko dana kada se tamo održavala “Četvrta nacionalna BDS konferencija.” Omar Barghouti cijeni broj učesnika na najmanje 700. “To je do sada najveća i najuspješnija konferencija”, smatra on veoma zadovoljan. Nakon palestinske nacionalne himne obećali su u Bethlehemu svoju podršku bivši južnoafrički nadbiskup Desmond Tutu i pjevač Roger Waters iz grupe Pink Floyd. “Mi smo svjedoci ponovnog rođenja palestinskog nacionalnog pokreta. Mi trebamo novu strategiju. Izraelci su već odavno uništili novu inicijativu američkog ministra vanjskih poslova Kerrya”, kaže nekadašnji kandidat za palestinskog predsjednika Mustafa Barghouti.

Na podijumu je u crnom ornatu i punom bradom zauzeo mjesto i grčko – ortodoksni vladika  Atallah Hanna. “Palestina pripada Palestincima a ne okupatorima koji zemlju pljačkaju”, kaže Hanna i slušaoci aplaudiraju. Dok god se to dešava ne može biti “normalnih” odnosa sa Izraelom. Palestinsku borbu protiv “normalizacije” kontakata ne zaboravlja danas ni jedan od govornika. Oni su došli iz cijelog zapadnog Jordana a mnogi su povezani iz Gaze preko nestabilne internet veze.

Tu je i član palestinskog poštanskog sindikata kao i predstavnici ženskih udruženja, seljaka i putničkih agencija. Na plastičnim stolicama narandžaste boje, između zidova za penjanje i košarkaških mrežica, sjede žene sa maramama i palestinskom tradicionalnom odjećom pored studentkinja u uskom džinsu. Neki muškarci nose sako, drugi ležerne bluze sa političkim sloganima. Među učesnicima su i nekoliko izraelskih ljevičara koji odbijaju okupaciju palestinskih područja.

Bojkot izraelskih proizvoda

Jedan cijeli dan diskutuje se o prvim uspjesima i novim strategijama – naprimjer o “G4S”: Jednoj arapskoj kampanji uspjelo je ubijediti najveću firmu za obezbjeđenje na svijetu da od 2015. odustane od nadgledanja izraelskih konrtrolnih tačaka, jedne policijske stanice i jednog zatvora u zapadnom Jordanu. Druga inicijativa poziva da se više ne investira u firmu Cateerpillar koja proizvodi buldožere, koje upotrebljava i izraelska armija.

 “Naša pobjeda zavisi na kraju od svakog pojedinaca”, upozorava jedna govornica i zahtjeva da se razmisli o tome šta stanovnici u palestinskim oblastima mogu sami učiniti. Debatuje se o bojkotu izraelskih proizvoda u palestinskim supermarketima i o “etničkom turizmu”; o tome kako ubjediti strane hodočasnike da više ne koriste izraelske putničke agencije. Drugi upozoravaju na omladinske projekte u kojima učestvuju Izraelci i Palestinci. Učesnici se privlače stipendijama i putovanjima u inostranstvo, kaže Ziad Schuaibi. Izraelci pokušavaju “socijalnim manipulacijama” stvoriti utisak kao da postoje normalni odnosi. “Mi nećemo dozvoliti da oni okupiraju i našu budućnost”, kaže Schuaibi.

I predstavnici palestinske vlade i jedan predstavnik PLO su došli u Bethlehem. Međutim vođstvu iz Ramallaha je već neko vrijeme teško da ubjedi Palestince u svoju politiku. Prije dvije godine premijer Salam Fajad je na početku jedne kampanje bojkota bacao izraelske proizvode u veliku vatru. Međutim inicijativa ostala bez odjeka slično kao i njegova najava da uskoro niko od 30.000 Palestinaca neće više raditi u izraelskim naseljima. Prošle godine policija je u Ramalahu dva puta izbatinala demonstrante koji su protestovali protiv saradnje palestinskih sigurnosnih snaga sa Izraelcima.

U Bethlehemu je, u svađi oko ovog pitanja, došlo do skandala. Kako bi mogli predsjednik Abbas i njgova vlada vjerodostojno nastupiti protiv “normalizacije” kad istovremeno kooperiraju sa Izraelom, pitao je jedan učesnik ministra gospodarstva Džawada Nadžija. On je odgovorio nesuzdržano da bi taj koji postavlja pitanje trebao “prestati da laje”. Kada se stišalo prvo nezadovoljstvo moderator je zahtjevao da se Nadži izvini. Međutim Nadži nije htio i napustio je salu. Kasnije je Palestinac, koji je postavio pitanje, bio napadnut, udaran i morao je zatražiti ljekarsku pomoć. Prema njegovoj izjavi dva napadača su bili pratioci ministra.

faz.net

 

tačno.net
Autor/ica 15.6.2013. u 17:04