Papa Franjo omogućio prvi put ženama pravo glasa na sastanku biskupa

RSE
Autor/ica 27.4.2023. u 09:02

Papa Franjo omogućio prvi put ženama pravo glasa na sastanku biskupa

foto: afp

Papa Franja će omogućiti ženama da prvi put glasaju na globalnom sastanku biskupa u oktobru, objavljeno je u sredu, 26. aprila.

Agencija Frans pres (AFP) ocenjuje da je u pitanju istorijski potez koji bi mogao da dovede do veće inkluzivnosti u donošenju odluka u Rimokatoličkoj crkvi.

U prošlosti je ženama bilo dozvoljeno da prisustvuju sinodima, papskom savetodavnom telu, kao revizori, ali bez prava glasa.

Revolucionarna pravila, objavljena u sredu, dozvoljavaju pet verskih sestara sa pravom glasa.

Pored toga, papa je odlučio da se uključi ono što se u dokumentu Vatikana naziva „70 nebiskupskih članova koji predstavljaju različite grupe vernika Božjeg naroda“.Papa će izabrati 70 sveštenika, redovničkih sestara, đakona i laika katolika sa liste od 140 ljudi koje su preporučile nacionalne biskupske konferencije. Konferencije su podsticane da uključe mlade ljude. Vatikan je tražio da 50 odsto od 70 budu žene.

Sinodima obično prisustvuje oko 300 ljudi, tako da će većina onih sa pravom glasa i dalje biti episkopi. Ipak, promena je izuzetna za instituciju u kojoj su vekovima dominirali muškarci, piše AFP.

Nova pravila prate dva velika koraka koje je Franjo preduzeo prošle godine kako bi postavio žene na pozicije odlučivanja u Vatikanu.

U jednom, on je uveo značajnu reformu koja će omogućiti svakom krštenom katoliku, uključujući žene, da bude na čelu većine vatikanskih odeljenja prema novom ustavu za centralnu administraciju Svete stolice.

Prošle godine je imenovao i tri žene u komitet koji je ranije bio isključivo muški i koji ga savetuje u izboru svetskih episkopa.

Ženske grupe u Crkvi godinama traže pravo glasa na sinodima visokog profila zaduženim za pripremanje rezolucija koje obično vode do papskog dokumenta.

Franjo je 2021. godine prvi put imenovao ženu na drugo mesto u vlastima Vatikana, čime je sestra Rafaela Petrini postala žena najvišeg ranga u najmanjoj državi na svetu.

Iste godine imenovao je italijansku monahinju sestru Alesandru Smerili na poziciju broj dva u Kancelariji za razvoj Vatikana, koja se bavi pitanjima pravde i mira.

Takođe je imenovao Natali Bekar, francusku članicu sestara misionarki Ksavijer, za ko-podsekretarku Vatikanskog odeljenja koje priprema sinod.Predstojeći sinod se pripremao dve godine, tokom kojih su katolici širom sveta pitani o njihovoj viziji budućnosti Crkve.

Zagovornici su pozdravili konsultacije kao priliku da se promeni dinamika moći Crkve i da se da veći glas katolicima laicima, uključujući žene i ljude na marginama društva.

Konzervativci kažu da je taj proces bio gubljenje vremena, da bi mogao narušiti hijerarhijsku strukturu Crkve od skoro 1,4 milijarde članova i da bi dugoročno mogao da razvodni tradicionalnu doktrinu, javlja AFP.

RSE

RSE
Autor/ica 27.4.2023. u 09:02