Podpredsjednik Kine u posjeti SAD: Zahvaljujući Pearl Buck i u čast Marka Twaina

Autor/ica 17.2.2012. u 15:56

Podpredsjednik Kine u posjeti SAD:  Zahvaljujući  Pearl Buck i  u čast  Marka Twaina

“Čovjek koji ne čita dobre knjige nema nikakve prednosti nad čovjekom koji ih uopšte ne zna čitati”. Ovaj citat velikog američkog pisca Marka Twaina bi mogao biti moto posjete kineskog podpredsjednika Sjedinjenim Američkim Državama.

 

   

Podpredsjednik i najvjerojatnije budući kineski broj jedan Xi Jinping (58) ovaj je tjedan u posjeti Americi. Koliko su odnosi dviju zemalja značajni govori činjenica da je kineski predsjednik Hu Jintao, na poziv svog američkog kolege, tačno prije godinu dana bio u trodnevnoj posjeti SAD. Smatra se da je ova sedmodnevna posjeta kineskog podpredsjednika Xi Jinpinga Vašingtonu ključ budućih odnosa dviju ključnih zemalja Planete.

Centar Amerike za Xi Jingpinga – nije Vashingoton

Xi Jinping je stigao u zračnu bazu Andrews, a u Bijeloj kući ga je primio Barack Obama. Prijem je bio najviše razine i odgovor na počasti koje je 2011. Kina priredila Josephu Bidenu, podpredsjedniku SAD.

Posjeta je vrlo temeljito organizirana, iz više razloga. Odnosi dviju zemalja se sudaraju u mnogim pitanjima. Kina je skupa sa Rusijom u OUN uložila veto na angažman u Siriji, SAD pozorno prate događaje na vrlo nemirnom Tibetu, postoje stalne tenzije u odnosima tržišta – a sve se dešava usred američke predsjedničke kampanje.  Bez obzira na kontekst – kineski podpredsjednik je sa svim počastima primljen i u Pentagonu.

Ali ima tu i nešto sasvim osobno, naravno ako uopće u životima predsjednika ikada išta pripada sferi privatnog. Važne stvari se ne dešavaju uvijek i samo u velikim strogim i zategnutim salama prepunim Hi Techa. Nekada nam pisci i knjige, a da ni ne znamo – diktiraju život.

U ‘Kući Marka Twaina’ u Iowi

Xi Jinping vlo tečno govori engleski. Prije 27 godina je mladi Xi studirao kemijski inženjering i bio na studijskom putovanju u Americi. Sada je podpredsjednik Xi Jingping, da osvježi sjećanja iz mladosti,  posjetio državu Iowa, to jest mjesto Muscatine, gdje je boravio.


Xi Jingping sa svojom nekadašnjom gazdaricom, gospođom Dvorchac

Onda, prije 27 godina, bio je gost u kući Dvorchakovih. Gospođa Dvorchak je odrasla uz knjige svjetski poznate američke spisateljica Pearl Buck (“Veliki talas”, “Dobra zemlja”, “Mati” – vremena su se promijenila, da li su još uvijek na spisku obvezne lektire?). Buck je prva žena dobitnica Nobelove nagrade za književnost. Roditelji su joj bili misionari i dugo je živjela u Kini. Prvi jezik koji je naučila je bio kineski, pa tek onda engleski.  Njene knjige govore o zemljoradnicima u ruralnim dijelovima Kine. Mladi Xi Jinping joj je samim tim bio vrlo zanimljiv. Smjestila ga je u sobu svog sina Marka, koji je tada bio učenik. Mladog Kineza Xija danas opisuje ovako: “Nikad se nije bunio. Bio je vrlo uljudan, sve mu je bilo prihvatljivo” – kaže gospođa Dvorchak, kojoj je 72. godine i živi na Floridi.

Danas, povodom posjete podpredsjednika Kine, sedamnaest odabranih ljudi koje je 1985. Xi Jinping, dok je studirao, sretao u Muscatineu, naravno uključujući i Dworchakove, pozvano je na šoljicu čaja i podsjećanja. Svi skupa su posjetili kuću velikog američkog pisca Marka Twaina.

Mada – to više nije “sve može, mladić je jednostavan i ponizan” : ulice su bile blokirane u cijelom kraju i – ko zna šta još – što nije za javnost. Pojavili su se i lokalni borci za ljudska prava mašući transparentima i protestujući zbog situacije na Tibetu. Svita je posjetila kuću Marka Twaina u kojoj je autor ‘Tom Sawyera’ i “Pustolovina  Huckleberryja Finna” kratko živio i pisao za lokalni ‘Muscatine Journal’.

 

I svi su profitirali: brojne kineske kamere su se posebno zanimale za detalje – gdje je spavao, čitao i učio mladi Xi Jinping. Gradonačelnik Muscatinea je iskoristio prigodu da pozove sve Amerikance da se presele kod njih: “Vjerujem da naše ondašnje gostoprimstvo, postalo prijateljstvo, može biti primjer kako gradimo odnose i kakvi smo ljudi!” Lokalni kafe sa brzom hranom je preko cijelog zida izvjesio: “Sretan povratak Xi Jinpingu u Muscatine”, i ispod: “Originalni jelovnik, 2 riblja sendviča za 3 dolara…”  

Stanovnici Muscatina su izjavili da je Xi zaista počastio njihovo mjesto, jer je mogao otići bilo gdje, sva vrata u Americi su mu otvorena. Ali očito da ih nije zaboravio, sada kad više možda nije ponizan i – može birati. A onaj učenik Mark Dvorchak, sin strastvene čitateljice Pearl Buck, u čijoj je sobi Xi spavao, sada živi u Los Angelesu. Poslom često putuje u Kinu i druge azijske zemlje. Eto – kako ništa nije slučajno, i kako nam nekad, čini se nevidljive knjige, uređuju život.

A Xi  Jingping, osim Muscatinea, ima još jedno mjesto u SAD koje je – mnogo važnije od svih ostalih. I opet je povezana sa knjigama. Njegova kćerka, naravno pod drugim imenom, studira na Harwardu.

Osim ako viša sila ne učini drugačije, nekadašnji student kemijskog inženjeringa iz američkog Muscatine će na XVIII kongresu Komunističke partije Kine u listopadu ove godine postati šef Partije, a onda će u ožujku 2013. na godišnjem zasjedanju Parlamenta postati šef države.

 


Autor/ica 17.2.2012. u 15:56