Poljska preuzima mjesto predsjedavajućeg EU

Autor/ica 1.7.2011. u 02:41

Poljska preuzima mjesto predsjedavajućeg EU

 petak 1. jula Poljska preuzima mjesto predsjedavajućeg Evropske unije na narednih šest mjeseci. Rikard Jozwiak, dopisnik RSE izvještava iz Brisela i Varšave o tome kako je Poljska od problematične nove članice postala jedna od vodećih zemalja Evropske unije.

Nakon što je stoljećima bila gažena, Poljska je konačno dobila priliku da predvodi kontinent.

„Evropski temelji su poljuljani i potrebno nam je čvrsto vođstvo“, izjavio je nedavno poljski premijer Donald Tusk. „Poljsko predsjedavanje će oživjeti vjerovanje u smisao institucija EU.“

Najveća nova članica EU se proteklih godina transformirala od neugledne države pognute pred vodećim zemljama EU kao što je Njemačka do pragmatične, timski vođene države koja je spremna preuzeti odgovornost i vođstvo.

Piotr Maciej Kaczynski, politički analitičar iz Centra za Evropske studije iz Brisela kaže da je Poljska prešla dug put od vremena kada se neumorno i bespomoćno bavila pitanjima votke koja je omiljena među njenim proizvođačima i pitanjima kompleksnog glasačkog sistema (QMV) u EU.

“Neko vrijeme je Poljska bila marginalizirana u EU.To je bilo vrijeme kada su ministri povremeno pokušavali staviti veto na pitanja vezana uz QMV na koja nisu uopće smjeli staviti veto. Izgubili su mnogo važnih i bitnih bitki. Politika je bila neuspješna, sramotna i donijela je samo loše rezultate”, kaže Kaczynski.

Poljska se posebno često sukobljavala s EU u periodu od 2005. do 2007.godine kada je konzervativna i tradicionalna Partija prava i pravde (PiS) predvođena braćom Lech i Jaroslaw Kaczynski preuzela i predsjedništvo i vladu.

Opći politički ton se promijenio kada je na izborima 2007.pobijedila mnogo liberalnija Civilna partija predvođena liderom Donaldom Tuskom. Lech Kaczynski je ostao predsjednik sve do aprila 2010. kada je poginuo u avionskoj nesreći.

Najznačajnija promjena koju je postigao Tusk je poboljšanje odnosa Poljske sa Njemačkom i Francuskom, vodećim zemljama EU, kao i sa važnim zemljama koje nisu članice EU kao što je Rusija.

Neprijateljstvo prema Rusiji i Njemačkoj je u poljskoj izuzetno izraženo s obzirom na povjesne činjenice.

Tusk je uložio napore da prevaziđe te probleme, nadilazeći anti-njemačku retoriku braće Kaczynski te je uspio uspostaviti izvrsne odnose sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

Bartek Nowak, izvršni direktor Centra za međunarodne odnose u Varšavi kaže da Poljska i Njemačka sada svakodnevno raspravljaju o pitanjima EU.

“Shvatili smo i implementirali staru izreku da ‘s Njemačkom možete uraditi mnogo, ali protiv nje vrlo malo’.To smo primijenili u našoj politici i sada se konsultujemo s Njemačkom u svim pitanjima”, kaže on.

Stavovi Poljaka prema EU sve pozitivniji

Turk je unaprijedio odnose s Moskvom koji su sada mnogo pragmatičniji i manje konfrontirajući.

Kompletan proces je dodatno ojačan u aprilu 2010. kada je ruski premijer Vladimir Putin odao počast poljskim vojnim oficirima koje su Sovjeti ubili u šumi u Katinu tijekom Drugog svjetskog rata.

Putim je bio najviši predstavnik Rusije koji je ikada odao počast žrtvama u Katinu, a Tusk je bio prvi poljski lider koji je dobio zvaničnu pozivnicu da prisustvuje tom događaju.

Nekoliko dana kasnije poljski predsjednik Lech Kaczynski je poginuo u avionskoj nesreći na putu na još jenu komemorativnu ceremoniju posvećenu žrtvama u Katinu. Izljevi sućuti koju su primili od Rusa su dodatno osnažili njihove međusobne odnose.

Međutim, Nowak navodi da su odnosi s Rusijom zasnovani i na praktičnim stvarima.

Premijer Vladimir Putin (desno) i njegov poljski kolega Donald Tusk tokom ceremonije povodom 70. godišnjice masakra u Katinjskoj šumi, 07. april 2010.

“Shvatili smo da nećemo biti jako efikasni ako se budemo sukobljavali sa Rusijom jer za mnoge zemlje u EU su odnosi s Rusijom izuzetno važni. Stoga smo sada mnogo pragmatičniji i imamo mnogo stabilnije odnose sa Rusijom”, kaže on.

Nowak dodaje da je poboljšanje odnosa s Rusijom utjecalo na poboljšanje odnosa s Francuskom koja smatra Rusiju ključnim partnerom.

Osnažene veze su oživjele san da takozvani “Weimarski trougao”: Francuska, Njemačka i Poljska mogu osnažiti EU.

Kredibilitet Poljske u EU je osnažen kada je Poljska uspjela prebroditi financijsku krizu 2008.godine i doživjeti ekonomski rast 2009. kada su se mnoge evropske zemlje jedva oporavljale. Katarzyna Pelczynska-Nalecz iz poljskog Centra za istočne studije objašnjava:

“Doista je bilo važno da Poljska nije među zemljama koje su pogođene krizom. Vlada je pokrenula slogan da smo mi “zeleni otok u crvenom moru ekonomske krize.”

Stavovi poljaka prema EU su sve pozitivniji. Posljednja istraživanja su pokazala da 83 posto poljaka smatra da je pridruživanje Evropskoj uniji donijelo korist cijeloj državi.

Kontroverze oko istoka

Poljska je jedna od vodećih zemalja Programa istočnog partnerstva koji je pokrenula EU i Varšava je spremna da se postigne dogovor s Ukrajinom u pitanjima slobodnog tržišta. Kaczynski objašnjava:

“Velika je pažnja usmjerena na to da se postigne opipljiv rezultat , a taj opipljiv rezultat bi bio sporazum o slobodnom tržištu s Ukrajinom. Da li je to moguće i izvodljivo? To ne znamo. Pregovori se vode mjesecima, godinama. Do sada smo imali 18 serija pregovora i to uopće neće biti jednostavno. A sada se vrši pritisak jer oni to hoće odmah jer su izbori za mjesec dana.”

Poljska je treća bivša komunistička država koja preuzima predsjedavanje Unijom. Slovenija je glatko preuzela kormilo EU 2008, dok su češko i mađarsko predsjedavanje ispunile kontroverze.

Ali Kaczynski dodaje da će se Varšava možda morati suočiti sa još jednim važnim prioritetom.

“Naravno da žele staviti istok na visoko mjesto na dnevnom redu, ali postoji strah da bi mogli biti preplavljeni drugim događajima”, naglašava on.

Na primjer, trenutna ekonomska kriza koja posebno pogađa Grčku, Irsku i Portugal će zahtijevati mnogo pažnje Evropske unije i Poljske kao predsjedavajuće zemlje.

Pobune i nagle političke promjene u Sjevernnoj Africi in a Bliskom Istoku će zahtijevati od Poljske da usmjeri svoju pažnju na jug.

U decembru se u Varšavi planira samit lidera Sjeverne Afrike na kojima će se raspravljati o načinima političke i ekonomske podrške zemljama kao što su Egipat i Tunis.

Poljska je treća bivša komunistička država koja preuzima predsjedavanje Unijom. Slovenija je glatko preuzela kormilo EU 2008, dok su češko i mađarsko predsjedavanje ispunile kontroverze.

Češka vlada je pala u martu 2009, na pola predsjedavajućeg mandata, a mandat Mađarske je obilježen kontroverznim zakonom o medijima koji je strogo kritiziran od strane zvaničnika EU.

slobodnaevropa.org

Autor/ica 1.7.2011. u 02:41