Prijetnje Izraela: Ukoliko Hezbollah uzvrati na naš napad na Iran, uništit ćemo južni Liban

Autor/ica 9.5.2012. u 20:51

Prijetnje Izraela: Ukoliko Hezbollah uzvrati na naš napad na Iran, uništit ćemo  južni Liban

Visokopozicionirani izraelski vojni dužnosnik u razgovoru za britanski Telegraph naveo je kako bi “svaki odgovor Hezbollaha na izraelski napad na iranska nuklearna postrojenja rezultirao tako snažnim izraelskim udarom na Libanon da bi uništenim naseljima trebala desetljeća da se ponovno izgrade”.

Također navodi da, unatoč masovnom negodovanju međunarodne zajednice, Izrael ne bi imao drugog odgovora nego “napraviti potpunu devastaciju južnog Libanona” – jer se tamo Hezbollah stopio s lokalnim civilnim stanovništvom.

Telegraph prenosi kako “neuobičajeno oštar govor” dolazi nakon više mjeseci spekulacije da bi izraelske vlasti mogle napasti iranske instalacije, unatoč protivljenju SAD-a. Mogućnost napada, barem za sada, nije izvjesna, prije svega zbog činjenice da će prvo morati proći generalni izbori u Izraelu koji su zakazani za mjesec rujan. No, izraelski ministar obrane, Ehud Barak, nedavno je ponovno naveo kako vojni udar nije prekrižen.

Izrael je itekako svjestan visoke cijene koji bi mogao platiti u slučaju takvog napada, to se prije svega odnosi na odmazdu Hezbollaha u Libanonu i Hamasa koji kontrolira Pojas Gaze, navodi Telegraph.
Oba pokreta su tijekom godina dobivala sredstva i oružje od Teherana, no Izrael sada predosjeća kako ima jedinstvenu priliku pokrenuti svoje vojne ideje ponajviše zahvaljujući tzv. “Arapskom proljeću” zbog kojeg je znatno smanjen utjecaj Teherana.

Regionalna karta: Izrael, Libanon, SirijaHamas se polako okreće prema novim vlastima Muslimanske Braće u Egiptu i trenutačno izgleda kako su jako male vjerojatnosti da bi se uključio u regionalni rat u slučaju izraelskog vojnog napada na Iran. Za razliku od sunitskog Hamasa, šijitski Hezbollah se nalazi u problemima – prije svega zbog stanja u Siriji. Predsjednik Bashar al-Assad dugo vremena je pomagao Hezbollah na brojne načine i bio jedan od najistaknutijih predstavnika anti-izraelske koalicije na Bliskom istoku.

Upravo zbog aktualnog stanja na terenu, izraelski dužnosnici sada nastoje stvoriti rascjep između Hezbollaha i sunitskih i kršćanskih skupina u Libanonu na način da ih se upozorava da se ne uključuju u rat jer bi u slučaju istoga najviše stradao Libanon, a ne Iran.

“Situacija u Libanonu bi nakon tog rata bila zastrašujuća. Moraju dobro razmisliti žele li to ili ne. Nadam se da ih Iran neće gurnuti u rat, jer bi upravo oni na kraju platili najveću cijenu, a ne Iran”, rekao je komandant izraelske vojske na sjevernoj granici s Libanonom i Sirijom.
Izrael je već zadobio žestoke kritike od strane međunarodne zajednice nakon napada 2006. na pozicije Hezbollaha u južnom Libanonu, vjeruje se kako je u napadu stradalo preko 1,000 osoba, većinom civila (slika na vrhu teksta: izraelsko bombardiranje Bejruta 2006).
No, Izrael je očito svjestan da je “kritika međunarodne zajednice” ujedno i jedina negativna reakcija koja se može desiti – sve dok iza njih toliko čvrsto stoji SAD, a samim time i cijeli zapadni svijet, Izrael nema previše razloga za zabrinutost.

Izraelski vojni komandant, koji je razgovarao s novinarom lista Telegraph pod uvjetom da ostane anoniman, navodi kako je u tom konfliktu Izrael bio “preoprezan”. Navodi kako se ovog puta neće osvrtati na nikakve civilne žrtve, kao argument ističe da su Hezbollah svoje baze izgradili u samim centrima sela i naselja diljem južnog Libanona.

“U ovim selima gdje Hezbollah ima svoju infrastrukturu… vjerujem da se stanovnici više neće imati gdje vratiti kada završimo s ratom. Libanonske vlasti moraju to uzeti u obzir. Velik broj naselja u južnom Libanonu biti će potpuno uništen. Nezgodno, ali nemamo drugog rješenja. Samo dan nakon što napadnemo sela će tako izgledati da će im trebati i po 10 godina da se ponovno obnove”, rekao je izraelski vojni dužnosnik za britanski Telegraph.

izvor(i): telegraph.co.uk
Autor/ica 9.5.2012. u 20:51