Sukobi demonstranata i policije tokom protesta u Francuskoj

Foto: Reuters

Grupe obučene u crno su palile kante za smeće i bacale projektile na policiju u Parizu, koja je odgovorila sa suzavcem, u sukobima na marginama protestnog marša protiv predsjednika Emanuela Makrona (Macron) i njegovog izrazito nepopularnog penzionog zakona.

Policija i demonstranti su se sukobili u sličnim protestima, u Renu, Bordou i Tuluzu, dok je jedna banka i nekoliko automobila zapaljeno u Nantu, u utorak 28. marta.

Ipak, iako su frustracije javnosti evoluirale u širi sentiment protiv Makrona, nasilje koje se moglo vidjeti na ulicama u utorak nije ni blizu onom od prošle sedmice, i skupovi su uglavnom bili miroljubivi.

Ranije tokom dana, vlada je odbacila zahtjev sindikata da se suspenduje i ponovo razmotri penziona reforma, koja pomjera granicu penzionisanja sa 62 na 64 godine, što je razbjesnilo radničke vođe koji poručuju vladi da mora naći put iz ove krize.

Vlasti su rekle da su voljne da razgovaraju sa sindikatima, ali o drugim temama, te da se neće povući po pitanju penzija.

Milioni Francuza protestuju i štrajkuju od sredine januara, u znak protesta protiv reforme. Sindikati su rekli da će sljedeći dan protesta širom nacije biti 6. april.

Protesti su se pojačali nakon što je vlada iskoristila posebna ovlašćenja da “progura” reformu bez glasanja u parlamentu.

Jedan demonstrant u Parizu je opisao osjećaj širom zemlje, sa natpisom “Francuska je bijesna”.

“Reforma je bila katalizator za gnijev zbog Makronove politike”, rekla je 31-godišnja Fani Šarije (Fanny Charier), koja radi u agenciji za pronalaženje posla.

Makron, koji je obećao reformu penzionog sistema u obje predsjedničke kampanje, tvrdi da je promjena potrebna da bi državni budžet bio u ravnoteži. Sindikati i opozicija tvrde da za to postoje i drugi načini.

Prethodni dan velikih protesta se desio prošlog četvrtka, kada su anarhisti iz “Crnog bloka” razbijali izloga, uništavali autobuska stajališta i opljačkali Mekdonalds restoran u Parizu, a slično je bilo i u drugim gradovima.

Radi se o najgorem uličnom nasilju u posljednih nekoliko godina u Francuskoj, sličnom neredima koji su se desili tokom pokreta “žutih prsluka” u prvom Makronovom mandatu na čelu države.

Štrajkovi u saobraćaju, avijaciji i energetskom sektoru i dalje prave probleme putnicima.

Ipak, komunalci u Parizu su saopštili da prekidaju štrajk koji je ostavio ceste oko poznatih turističkih lokacija pune nagomilanog smeća.

Takođe, manje prosvjetnih radnika je štrajkovalo nego prethodnih dana. Vođe sindikata ističu da je zbog visoke inflacije mnogim radnicima teško da žrtvuju svoje dnevnice.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je 740.000 ljudi protestovalo širom zemlje u utorak, što je manje od 1,09 miliona koliko ih je bilo na ulicama 23. marta. Brojke u Parizu su takođe bile manje nego prošle sedmice.

Šarl de Kurson (Charles de Courson) iz opozicione partije Liot, rekao je da bi francuske vlasti trebalo da uče iz situacije u Izraelu, u kojem je usljed protesta vlada pauzirala kontroverznu reformu pravosuđa.

RSE

Izvor: Reuters
Podijelite ovaj članak
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
VIŠE IZ KATEGORIJE
VEZANI ČLANCI