Tisuće izbjeglica traži novi život u Rusiji: “Ne vidim budućnost u Slavjansku”

tačno.net
Autor/ica 7.10.2014. u 17:17

Tisuće izbjeglica traži novi život u Rusiji: “Ne vidim budućnost u Slavjansku”

NAKON što su tri dana bili zatvoreni u podrumu zbog granatiranja, Svetlana i Sergej Divenko napustili su Slavjansk sa svoje dvoje djece i pobjegli u Rusiju. Sa sobom su ponijeli samo jednu torbu.

Putovanje dugo 250 kilometara trajalo je dva dana i bilo im je to najopasnije putovanje u životu. U lipnju su krenuli prema mirnom provincijskom gradu Belgorodu, no na putu su morali prijeći šest punktova na teritoriju zahvaćenom borbom.

“Moj sin više ne može u ruke uzeti pištolj igračku. Na punktovima su uperili oružje u njih. Problijedili su od straha”, kazala je 28-godišnja Svetlana, prenosi Reuters.

UN: Zbog sukoba raseljeno milijun osoba

Obitelj Divenko, kao i mnogi drugi stanovnici istočne Ukrajine koji govore Ruski, nezadovoljni su ekonomskom situacijom u državi, ali su i uvrijeđeni prozapadnom orijentacijom ukrajinskih lidera. Svetlana i Sergej u Rusiji ne traže samo sigurnost za sebe i svoju djecu, već su i u potrazi za boljim životom.

UN procjenjuje kako je zbog sukoba raseljeno oko milijun ljudi, dok ruske imigracijske službe navode da je samo u Rusiji milijun izbjeglica. Ukrajinski dužnosnici kažu kako je ta brojka napuhana zbog političkih razloga.

Izbjeglice su toplo dočekane od strane Rusa koji su im ponudili sklonište, a nekima i radna mjesta. Mnogi su u početku smješteni u šatorima u izbjegličkim logorima kod granice. Neki pronađu i posao dok neki odlaze u udaljenija mjesta, uključujući gradove u neposrednoj blizini Moskve, ali i na Sjevernom Kavkazu te na krajnjem istoku zemlje.

“Belgorod je grad dobrote i prosperiteta”

Vladimir Putin često je Ukrajince nazivao braćom te je kazao kako su prije sukoba Rusi i Ukrajinci bili jedan narod. Premijer Dmitrij Medvedev kaže kako izbjeglicama treba dati posao i obrazovati ih.

“Ne vidim budućnost u Slavjansku”, kazao je Divenko.

Na samom ulazu u Belgorod, grad od 400 tisuća stanovnika, stoji natpis: “Belgorod je grad dobrote i prosperiteta”.

Neki od mještana nezadovoljni

Ipak, nisu svi sretni zbog dolaska velikog broja izbjeglica, piše Reuters.

“Život je i ovako težak, a sad još imamo i vas”, kazala je starija žena izbjeglici koja je na tržnici prebirala staro povrće.

Nezadovoljan je i student Aleks koji radi na pola radnog vremena u kafiću.

“Oni (izbjeglice) su dobili 150 besplatnih mjesta na sveučilištu, dok mi, mještani, moramo raditi do kasnih sati da bi otplatili školarinu.

Alena je pak nezadovoljna njihovim odnosom prema donacijama.

“Zamislite, mi donosimo dječju odjeću, a umjesto da nam kažu “hvala” oni zahtijevaju dječje bicikle”.

 U regiju oko Belgoroda došlo oko 60 tisuća Ukrajinaca

Rusija je objavila kako na svaku izbjeglicu dnevno troši oko 120 kuna za prehranu i smještaj. U pomoć su se uključile i ruske tvrtke pa je tako Lukoil najavio pomoć u vrijednosti većoj od 500 tisuća kuna.

Gradske vlasti kažu kako je samu u regiju oko Belgoroda došlo oko 60 tisuća Ukrajinaca, piše Reuters.

Nakon tri mjeseca čekanja obitelj Divenko dobila je jednogodišnju dozvolu privremenog azila. To im omogućuje besplatne obroke i medicinsku pomoć. Trenutno žive u apartmanu koji vapi za uređenjem, a vlasnik ih je upozorio da moraju biti spremni napustiti ga u kratkom roku jer je stavljen na prodaju.

 

index.hr

tačno.net
Autor/ica 7.10.2014. u 17:17