Za pad nataliteta poljski lider krivi žene koje piju ‘kao muškarci’

RSE
Autor/ica 10.11.2022. u 09:46

Za pad nataliteta poljski lider krivi žene koje piju ‘kao muškarci’

Foto: Czarek Sokolowski/AP

Jaroslav Kačinski (Jaroslaw Kaczynski), lider vladajuće stranke Pravo i pravda izazvao je nove kontroverze povezujući niske stope nataliteta u zemlji sa, kako je rekao, prekomjernom upotrebom alkohola među mladim ženama.

Nepotkrijepljene tvrdnje moćnog poljskog političara brzo su osudile organizacije za zaštitu ženskih prava i opozicija uz tvrdnje da dio odgovornosti za nisku stopu nataliteta snosi vlast zbog nepovoljne ekonomske situacije, nedostatka stambenog prostora, ali i zbog rigoroznih ograničenja abortusa, pišu svjetski mediji.

‘Tragična stvar’

Nakon što je lider vladajuće stranke u Poljskoj za nizak natalitet okrivio žene koje piju, političari iz opozicije, aktivisti i slavne ličnosti osudili su Kačinskog da je patrijarhalan odbacujući njegove komentare kao besmislice, ističe agencija Frans pres (Agence France-Presse).

“Ako vidimo nastavak situacije u kojoj mlade žene do 25. godine piju jednako koliko i muškarci njihove dobi, tada neće biti djece”, rekao je Kačinski 5. novembra, dodajući kako “muškarac, da bi postao alkoholičar, u prosjeku mora prekomjerno piti 20 godina… dok žena samo dvije.”

Čelnik desničarske stranke također je rekao da njegove informacije dolaze od doktora koji je “uspio izliječiti trećinu svojih muških pacijenata alkoholičara, ali nijednu ženu”.

Kačinski je dodao da nije za to da žene rađaju djecu u mladoj dobi jer “žena mora sazreti u majku”. “Ali, ako udari po boci do 25. godine – malo se šalim – onda to ne sluti na dobro” za natalitet, rekao je 73-godišnji političar.

Poljske ljevičarske političarke osudile su njegove komentare kao uvredljive za žene, napisao je AFP dodajući da je Joana Šoering Vilgus (Joanna Scheuring-Wielgus) kazala da iako komentari Kačinskog, kojeg je nazvala “patrijarhalnim starcem”, mogu izazvati podsmijeh – u pitanju je “ozbiljna, tragična stvar” naglasivši da je “Poljska pod vladom PiS-a protiv porodice i protiv žena”.

Troškovi života i odgovornost vlasti

Moćni poljski političar iznio je komentar o ženama i natalitetu prilikom sastanka s biračima proteklog vikenda u Elku, na sjeveroistoku Poljske, tokom obilaska malih gradova radi podrške svojoj stranci uoči parlamentarnih izbora sljedeće godine, piše Blumberg (Bloomberg) uz ocjenu da su šanse da stranka osvoji treći uzastopni mandat slabije zbog sve dublje krize troškova života u zemlji.

Pravo i pravda na vlasti je od 2015., djelomično zahvaljujući obećanju o izdašnim bonusima za bebe za veće porodice, ukazuje Blumberg i naglašava da je od tada Poljska uvela gotovo potpunu zabranu abortusa, što je izazvalo višemjesečne ulične proteste i osude evropskih parlamentaraca.

Stopa nataliteta u Poljskoj je ispod evropskog prosjeka, dok je prošle godine zemlja zabilježila najveći pad broja stanovnika od Drugog svjetskog rata.

Reagujući na nove komentare čelnika vladajuće stranke, pojedini opozicioni zastupnici u Poljskoj istakli su odgovornost vlade u krizi nataliteta u Poljskoj gdje su reproduktivna prava žestoko pitanje, napisao je londonski Tajms (The Times).

“Da, neće biti djece. Zbog toga što su stanovi sada luksuz, vrijednost plata opada kao i zbog promjena zakona o abortusu”, rekao je ljevičarski zastupnik Adrian Zandberg.

Iako je Kačinskijeva stranka Pravo i pravda (PiS), koja provodi reforme o reproduktivnom zdravlju, prošle godine zabranila abortus, ankete pokazuju da sve više i više Poljakinja izbjegava trudnoću, piše Tajms i dodaje kako je prošli mjesec, uz pomoć poljske nevladine organizacije “Abortion Dream Team”, oko 33.000 žena zatražilo abortus van Poljske.

Poziv na protest

Dok opozicionari i aktivisti ističu da je trenutno najmoćniji političar u Poljskoj sam djelimično odgovoran za nizak natalitet u centralnoevropskoj državi od 38 miliona stanovnika, grupa za prava žena u Poljskoj pozvala je na proteste, ističe Asošiejtid pres (Associated Press).

Grupa za prava žena izrazila je gnjev zbog Kačinskijevih komentara koji povezuju pad nataliteta i žene koje piju alkohol, pozivajući građane na protest ispred njegove kuće u Varšavi 28. novembra, na 104. godišnjicu od kada su žene dobile pravo glasa u Poljskoj.

Grupa Ženski štrajk saopštila je da postoji mnogo razloga za nizak natalitet u Poljskoj, uključujući zabranu abortusa, nedostatak pristupa seksualnom obrazovanju i in vitro postupcima, inflaciju, nedostatak stambenog prostora i nedostatak pristupa centrima za dnevnu skrb.

Kritičari posebno ističu povećana ograničenja abortusa koja su, ističe AP, obeshrabrila neke žene da zatrudne, dok drugi primjećuju poteškoće koje mladi ljudi imaju u podizanju porodice usred inflacije koja doseže gotovo 18 odsto.

Do 2020., Poljska je već imala jedan od najrestriktivnijih zakona o abortusu u Evropi, gdje je prekid trudnoće bio dozvoljen u vrlo malom broju slučajeva. Zatim je zakonom određeno da žene ne smiju prekidati trudnoću čak ni u slučajevima kada fetus ima ozbiljne abnormalnosti i iako nije sigurno da će preživjeti nakon rođenja.

To je, kako ističe Asošiejtid pres, izazvalo najveće proteste u Poljskoj u posljednjih nekoliko decenija, koje je predvodio Ženski štrajk. Od tada je bilo slučajeva smrti trudnica jer su se ljekari, kako navode organizacije za prava žena, plašili da prekinu trudnoću čak i kada bi život žene bio ugrožen.

Broj rođene djece po ženi u Poljskoj pao je s troje djece po ženi u 1960. na 1,2 u 2003., prema podacima Svjetske banke. Ponovo je počeo rasti nešto nakon 2003., dok je prema podacima državne agencije za statistiku u 2021. stopa nataliteta iznosila 1,32 djeteta po ženi.

Paralele Poljske i SAD

Zabrinutost zbog pada nataliteta raste u nekoliko zemalja, uključujući i Sjedinjene Države, napisao je Vašington post (The Washington Post).

Nakon odluke Vrhovnog suda SAD da obori Rou protiv Vejda (Roe v. Wade), koji je gotovo 50 godina utvrđivao ustavno pravo na abortus na američkom tlu, neki poljski aktivisti primijetili su, naglasio je list, “puno paralela” između Poljske i SAD, ističući da su to jedine dvije razvijene nacije u 21. vijeku koje su ukinule prava na abortus.

Najnovije nepotkrijepljene tvrdnje Kačinskog koji, naglašava list, nije oženjen i nema djecu, izazvale su oluju u Poljskoj u kojoj se pristup kontracepciji smatra najgorim u Evropi.

Kada je u komentarima povezao nizak natalitet sa ženama koje piju alkohol “jednako kao muškarci” Kačinski je kazao da je “iskreni pobornik ravnopravnosti žena”, ali ne i pobornik “žena koje se pretvaraju da su muškarci, a muškaraca da se pretvaraju da su žene”.

PES Women, grupa koja zagovara rodnu ravnopravnost i zastupljenost žena unutar i izvan Stranke evropskih socijalista, oštro je kritikovala Kačinskijeve primjedbe kao “nečuvene” i “smiješne”.

Stručnjaci smatraju da konzumacija alkohola može uticati na plodnost, ali se uticaj odnosi i na muškarce, napisao je Vašington post ukazujući na studiju iz 2021. koju je provela Nacionalna medicinska biblioteka SAD-a s fokusom na Poljsku koja je otkrila da je mogućnost prekomjernog unosa alkohola četiri puta veća kod muškaraca nego kod žena.

RSE

RSE
Autor/ica 10.11.2022. u 09:46