Hrvatska kasni s implementacijom europskih direktiva o javnoj nabavi i koncesijama
Povezani članci
- Antifašizam je čist u ideji i izvedbi
- Špijunski izvještaj br. 386/16
- Slobodarska farsa
- NA RAVNOPRAVNOST JEDINO NEMAJU PRAVO – OSTALI: Dokle će se tvrditi da Hrvati nisu ravnopravni u bh. državi?! Pogledajte koliko ih radi u Parlamentu BiH!
- Hrvatska: U Slavoniji poplave, u Zagrebu jak vjetar, na Biokovu snijeg
- Etički prostor i rat u poeziji Jozefine Dautbegović
Hrvatska nije u propisanom roku, do 18. travnja 2016., u nacionalno zakonodavstvo implementirala europske direktive o javnoj nabavi i koncesijama te joj prijete sankcije Europske komisije.
Radi se o Direktivi 2014/23/EU – EU Parlamenta i vijeća o dodjeli ugovora o koncesiji, Direktivi 2014/24/EU – EU parlamenta i Vijeća o javnoj nabavi i Direktivi 2014/25/EU – EU parlamenta i vijeća o nabavi subjekata koji djeluju u sektoru vodnog gospodarstva, energetskom i prometnom sektoru te sektoru poštanskih usluga.
Navedene direktive objavljene su Službenom listu EU 28. ožujka 2014. te su države članice imale više od dvije godine za njihovu implementaciju u nacionalno zakonodavstvo. Stoga kašnjenje čudi tim više jer je promjena sustava javne nabave najavljena kao jedna od ključnih reformi aktualne Vlade iz čega se može zaključiti da Vlada nije u stanju pravovremeno izvršavati svoje obveze.
Možemo očekivati da će Europska komisija protiv Hrvatske pokrenuti postupak zbog povrede prava, a ukoliko slučaj završi na Sudu Europske unije i Hrvatska izgubi spor, suočit će se s financijskim sankcijama koje u sličnim slučajevima iznose i do 45.000 eura po danu zakašnjenja.
Prema istraživanjima ekonomista Vuka Vukovića o transparentnosti javnih nabava jedinica lokalne samouprave u razdoblju od četiri godine i na uzorku od 25 milijardi kuna, čak 12 milijardi ili 48% javnih nabava je klasificirano kao sumnjivo po nekoliko kategorija. Ovi podaci govore da nam je izmjena sustava javne nabave pod hitno neophodna. Stoga pozivamo Vladu da se počne ponašati odgovorno i da počne raditi svoj posao jer nečinjenjem nanosi štetu hrvatskom gospodarstvu i društvu u cjelini.