Socijalni poduzetnici umjesto socijalnih slučajeva

tačno.net
Autor/ica 19.8.2016. u 12:13

Socijalni poduzetnici umjesto socijalnih slučajeva

Marijana Puljak: zanimljivo kako su svi prestali pričati o reformi javne i lokalne samouprave jer im to više ne odgovara  

Stranka Pametno u svoj je dorađeni program od prošlih izbora unijela i niz tema koje drugima nisu tako važne jer ne nose brze bodove, a važne su za društvo u cjelini, među kojima je, svakako, i socijalna politika. Rekli su to predstavnici stranke danas na predstavljanju svoga programa i socijalne politike u Splitu.

– Poznato je da je naš program lani proglašen najboljim u Hrvatskoj u proteklih 25 godina, a drago nam je da smo upravo mi uspjeli nametnuti raspravu o ekonomiji, porezima i ostalim temama koje su važne za Hrvatsku, pa ove godine vidimo da se svi natječu tko će više spustiti PDV, ili olakšati poslovanje, smanjiti poreze… Puno je tu lijepih riječi, ali još uvijek ne vidimo i stvarne mjere kako to misle provesti. Za brojna njihova obećanja znamo već sada da su nerealna, a o vjerodostojnosti, u koju se sad kunu, znamo kako su je se držali proteklih 20-ak godina. Mi ne pričamo u vjetar, niti nudimo populistička obećanja, za sve mjere u našem programu otvoreno kažemo i koliko će vremena trebati za njihovo provođenje. Građanima je dosta tzv. šarenih laži – rekla je Marijana Puljak, predsjednica stranke Pametno. Puljak je dodala da je zanimljivo kako su se prije samo 10 mjeseci zaklinjali i u reforme, poput one javne uprave i lokalne samouprave, o kojoj sada nema ni spomena u programima najglasnijih s prošlih izbora.

– Naravno da su prestali pričati o tome, kad ništa nisu napravili. A, osim toga, shvatili su, valjda, i da je najviše njihovih po različitim županijama ili općinama. To je vjerodostojnost, za kakvu se mi ne zalažemo i jedini tvrdimo i dalje da je reforma javne uprave i lokalne samouprave jedna od tri najvažnije reforme u Hrvatskoj – tvrdi Puljak. Osim te, Pametno se najviše zalaže i za reformu obrazovanja, po uzoru na prekinutu kurikularnu reformu, kao i rasterećenje gospodarstva, bez kojeg baš ništa ne možemo pomaknuti u Hrvatskoj na bolje. Upravo zato je Pametno uzelo slogan Zaokrenimo Hrvatsku, kako bi istaknuli da svi ponuđeni pravci nisu ni dobri, ni sigurni, već ih treba zaokrenuti za 180 stupnjeva i omogućiti Hrvatskoj da postane razvijena, građanska, moderna i tolerantna država. Pritom, nisu isključili ni najranjivije skupine u društvu jer je Hrvatska već u svojem Ustavu definirana i kao – socijalna država.

– Socijalna politika je jedna od temeljnih javnih politika, koje izravno određuju smjernice razvoja neke države i način kako ranjive skupine građana sudjeluju u raspodjeli civilizacijskih tekovina i društvenog proizvoda. Unatoč brojnim usvojenim programima i strategijama, činjenica je da sadašnji sustav socijalne skrbi, zbog svoje glomaznosti i neracionalnosti, utječe na rezanje socijalnih prava u vremenu kada siromaštvo i socijalna isključenost prijete velikom broju naših građana, a broj nezaposlenih i umirovljenika raste – objasnila je Kristina Vidan, potpredsjednica stranke Pametno. Istaknula je i da je kod nas socijalna politika većim dijelom pasivna, a Pametno to namjerava promijeniti, najviše na principima socijalnog ulaganja, koje promovira pametna socijalna ulaganja tijekom života te jačanjem međugeneracijske solidarnosti.

Pametno učinkovitim smatra stvaranje široke mreže socijalnog poduzetništva i stvaranjem državnog sustava socijalnog poduzetništva. Zalažu se i za model koji bi omogućio radno sposobnim ranjivim skupinama prelazak iz modela socijalne zaštite u model socijalne naknade za društveno koristan rad. Za takvo što je potrebno stvoriti zakonske preduvjete, koji bi omogućili korisnicima koji, unatoč socijalnim poteškoćama ili invaliditetu, imaju dostatne sposobnosti i ukaže im se mogućnost zaposlenja u privatnom sektoru, da ne gube podršku koju povremeno trebaju iz sustava socijalne skrbi. Naime, cilj je da im se recipročno povećava udio u participaciji te da ostvaruju prihod u oba sektora. Planirali su i osiguranje stručnog sustava unutarnje kontrole i vanjske stručne analize za pojedina područja. Pametno je posebno u programu izdvojilo kao najranjivije skupine – djecu i osobe starije životne dobi. Ulaganja u rano djetinjstvo kod djece kojoj prijeti socijalna isključenost zbog, primjerice, siromaštva ili teškoća u razvoju su jedan od najboljih načina prevencije. Kod starijih dobnih skupina se, pak, zbog starenja stanovništva, u preventivne mjere ubrajaju cjeloživotno obrazovanje, mirovinska pismenost i štednja za starost, kako bi se omogućio dostojan život građanima treće životne dobi.

– U programu imamo čak 22 mjere kako to planiramo provesti, od izrade nacionalne strategije za izjednačavanje prava osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, do prilagodbe različitih zakona i mjera namjenskih trošenja novca za najranjivije skupine u društvu – navela je Vidan.

U mjerama predviđaju i niz promjena u sadašnjem sustavu, a naglasak stavljaju na prevenciju, kao i na edukaciju šire javnosti o specifičnim potrebama osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.

tačno.net
Autor/ica 19.8.2016. u 12:13